• HelixDab
      link
      fedilink
      02 years ago

      Cooking healthy food is more expensive than eating fas foods.

      • BettyWhiteInHD
        link
        fedilink
        12 years ago

        It really isn’t unless you maybe live exclusively on the $1, $2, $3 menu from mcdonalds.

        Veggies, at least in most of the US, are pretty cheap as is lean protein. But it doesn’t taste as good as Chex Mix and a McDouble and they have to take the time and effort to cool/prepare it, so people use that excuse.