• @rbn@feddit.ch
    link
    fedilink
    41 year ago

    Interesting that a jar of sauce to go (13$) is more expensive than a large bowl of spaghetti (11$) with said sauce at the restaurant.

    • RBG
      link
      fedilink
      71 year ago

      I’d assume a jar can be used for more than one large portion. Not that I am trying to defend pricing here.

      • @rbn@feddit.ch
        link
        fedilink
        21 year ago

        Yeah, I agree. Still the sauce to go seems very pricey to me while the food seems to be reasonably priced for a restaurant in the US.

      • @ricecake@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        21 year ago

        Definitely souvenir pricing. You’re paying $2 for the sauce and $11 for the jar you can put on your shelf or use as a mug.